SAKS MAVİSİ İNANILMAZ KOLAY PATİK YAPIMI

Videolu patik anlatımına iki şiş ile yapılan üzeri ilgili mavi patik modeli ile başlıyoruz. 37 ve 38 numara ayak ölçüsüne göre uygulanmıştır.

Patik modeline burun kısmında 3 ilmekle başlar. Daha sonra ilmekler artırılarak istediğimiz ayak ölçüsüne göre yapabiliriz.

Ayak ölçüsü için 2 ya da 4 ilmek arttırabilirsiniz daha küçük patik için 2 sıra artırmaları azaltabilirsiniz.

ucgen-baslanan-saks-mavi-bayan-patigi
ucgen-baslanan-saks-mavi-bayan-patigi

Patik modeli sadece önden 12+12 adet olmak üzere incilerle süslenmiş. İsterseniz Küçük bir çiçek yapabilirsiniz ya da farklı şekilde süsleyebilirsiniz.

Kadın patik modelinde kenar oyası yapılmadı. Ama Arzu edenler kendi zevklerine göre bir sıra kenar oyası yapabilirler. Bu tamamen sizin zevkinize kalmış.

sirali-incili-mavi-sis-patik
sirali-incili-mavi-sis-patik

Patiğin ayağa daha rahat oturması daha güzel görünmesi için topuk diğer Patikler den farklı yapılmıştır. Patik topuk taban altında değil arkasında.

Topuk yapmakla uğraşmak istemiyorsanız, küçük bir dikişle ile topuk yapabilirsiniz. Ancak bu patik modelindeki topuk ayağınızı daha güzel saracak, daha rahat oturacaktır.

herkesin-orebilecegi-basit-patik-modelleri
herkesin-orebilecegi-basit-patik-modelleri

Patik modelinin tamamı haroşa örneği ile yapılmakta. Gerekli malzemeler: Bir Yumak patiklik ip,herhangi bir markanın ip olabilir. 3 numara şişe ihtiyacınız var.

Örgü yapımında eli çok sıkı olanlar 4 numara tığ kullanabilirler. Ya da eliniz çok gevşek ise bu Patik örneğini 3 numara şiş ile yapabilirsiniz.

3 İlmek ile Saks Mavi Patik Burnundan Başlama Şekli

İlk olarak Patik modelinin yapımına 3 ilmek ile başlıyoruz. Kaç numara ayak ölçüsü ile patik yaparsanız, yapın her zaman 3 ilmekle bu modele başlanır.

Ilk sırada 3 ilmeğimizi hiç artış yapmadan haroşa örneği ile örelim. Şu anda örgünün düzüne geldik arttırmalarımızı her zaman Patik modelinin düz tarafında yapacağız.

mavi-3-ilmekle-patik-baslamasi
mavi-3-ilmekle-patik-baslamasi

Bu sırayı yaparken 2 adet gizli artırma yapıyoruz . Bu sırada 5 ilmek edinmiş olduk. Örgünün ters tarafında tekrar bütün ilmekleri haroşa yapın.

Giriş ve çıkış ilmeklerini mutlaka ölelim patik modelini dikerken daha düzgün görünür.

İlmekleriniz 57 adet oluncaya kadar Tek artırma bu şekilde ölmeye devam edelim. Toplamda 28 diş olmuş olacak.

Bundan sonra 2 diş hiç arttırma yapmadan haroşa yapacağız. Ancak son iki ilmekleri örmeden şişe alınacak ,ipi öne alacağız dönüş yaptığımız zaman örmediğimiz yemekleri öreceğiz.

patik-burun-bitimi-topuk-gecisi
patik-burun-bitimi-topuk-gecisi

Bu şekilde artırmalar yapılmadan bu iki diş yaptığımız haroşa sayısına toplam 22 dişe çıkaracağız. Şu anda örgünüz 22 diş üçgen şeklinde ,geri kalan 22 diş haroşa hiç artırma yapılmadan örülmüş olmalı.

Eğer 37 ve 38 numaradan daha büyük Patik yapmak istiyorsanız, bu 22 diş artırma yapılmayan sırayı 24-26 diş haraşo yaparak patiği 39-40 numaralara göre uyarlayabilirsiniz.

Ya da 35-36 numara Patik 22 diş değil,18-20 diş yaparak ayağınıza tekrar ölçün. Baktınız tam geliyor devam edin.

Şiş ile Kolay Patik Topuk Nasıl Yapılır?

Şimdi topuk kısmına geçiyoruz. Şu anda iş işinize toplam 57 tane ilmek bulunması gerekir.

46 tane yanlar için ayrılıyor. Yani 23 tanesi Sağ taraf 23 tanesini sol taraf için ayıracağız. 11 tane ilmek orta kısım için ayrılıyor.

saks-mavi-renk-patik-bitimi
saks-mavi-renk-patik-bitimi

İlk olarak 23 ilmeği haraşo örelim. 23 ilmek Sağ taraf için ayrıldım. Orta kısım için 11 tane ilmeği ayıralım. Aralara işaret koyarsanız şaşırmazsınız.

11 ve 12 ilmekleri birlikte örün işaret koyun. Geri kalan 22 ilmeği örmeden örgüyü çevirin ve o ilmekleri kenarda bekletin.

3-ilmekle-baslanan-kadin-patik-dikilisi
3-ilmekle-baslanan-kadin-patik-dikilisi

Tekrar 11 ve 12 ilmekleri kadar ürün tekrar 11. ve 12 ilmeği birlikte örün sonra tekrar örgüyü çevirin.

Bu şekilde ortadaki 11 ilmekleri örerken her seferinde sağdan 11 ve 12 örgüyü Çeviriyoruz.

3-ilmekli-kadin-patik-modelleri-nazarcadan
3-ilmekli-kadin-patik-modelleri-nazarcadan

Soldan 11. ve 12. yanlara ayırdığımız 23 ilmeği ortada topluyoruz ve topuk şeklini alınıyor.