En Güzel 35 Tığ İşi Çiçekli Boncuklu Oya Modelleri

En güzel 35 farklı tığ işi çiçekli boncuklu oya modelleri ile karşınızdayız. Baştacı oyalar Instagram sayfasından derlediğimiz bu tığ oyalarına bayılacaksınız. Kendilerine bu muhteşem tığ oyaları için teşekkür ediyoruz. Bu oyalar o kadar güzel ki rengarenk çiçekli boncuklu tığ işi oya modellerini hemen yapmak için sabırsızlanacaksınız.

İşte En Güzel Tığ İşi Çiçekli Boncuklu Oya Modelleri

Tığ işi ile öncelikli olarak eşarp kenarları süsleniyor olmasına rağmen kullanım alanı gittikçe genişlemiş bulunmaktadır. Tığ işi ile yapılan pek çok süsleme ve ortaya çıkan eserler dikkat çekici oranda artış göstermiştir.

Tığ işi oyalar ile gerçekleştirilen kadın aksesuarları kolyeler ve küpeler oldukça fazla rağbet görmektedir. Tığ işi oyalar çıkış noktası olarak Anadolu da pek çok hikayenin kadınlar tarafından anlatımının bir yolu olarak ortaya çıkmıştır. Aslında her modelin anlattığı, ifade etmek istediği bir hikayesi bulunmaktadır.

Tığ oyaları Türk el sanatlarında önemi yeri olan ve yüzyıllardır değerini yitirmeyen sanatlar arasında yer almaktadır. Tığ oyaları ile çeyizden aksesuara pek çok süsleme sanatı gerçekleştirilmektedir.

Oya, yazma kenarlarına iğne ya da tığ ile süs amaçlı yapılan işlemeler olarak bilinir. Görünüm güzelliği ve naif duruşu ile tığ işi oyalar daha fazla tercih edilmektedir. Eskiden beri süre gelen bir gelenek olarak gelin çeyizinde, tığ oyaları yeri oldukça büyüktür. Bakıldığında tığ işi oyalar hanımlardan gelecek nesillere aktarılmaktadır.

Buna göre gelinlik çağındaki kızlar için çeyizlik olarak tığ oyaları kullanılmaktadır. Çeyiz serildiğinde herkesin beğeni ile inceleyeceği tığ işi yazmalara yer vermek burada önemlidir. Yazmaların modeli ne olursa olsun ona uygun olarak tığ işi oyalar yapılmalıdır. Gelinin çeyizi güzel dedirtecek tığ işi oyalar modellerine sahip olmak için en yeni modelleri araştırmak gerekecektir. Böylelikle gelin olma yolundaki kızlar kendilerine oyalar sayesinde fark yaratabileceklerdir.

Günlük yaşamda sık kullanılan yazmalarda oyalar önemli motifleri oluşturmaktadır. Buna göre insanların severek kullandığı tığ işi oyalar günlük yaşamda da etkileyici olmalıdırlar. Süs ve estetik amaçlı olarak ve emek karşılığı hazırlanan tığ işi oyalar zevke göre farklı modellerde işlenebilmektedir.

Bu modeller arasında, boncuk işleme, halkalı oya modelleri, kelebekli oya modelleri sıklıkla karşılaşılan modellerdir. Bunun yanı sıra hortum ile işlenen tığ işi modelleri de sıklıkla karşılaşılanlar arasında yer almaktadır.

Bir hortumun kenarını tığ işi ile dönerek işlenen bu tığ oyaları modeli oldukça beğenilen modelleri oluşturmaktadır. Aynı zamanda çiçek ve papatya figürlü tığ oyaları da hanımlar tarafından ilgi görmektedir. Yazmanın rengine uygun renkte çiçek motifi ile tığ oyaları daha farklı bir güzelliğe bürünmektedir.

Source: Yeni hobi